facebook

Radar

Trzy języki, trzy narody, trzy literatury…  A może inaczej? Trzy języki, narodów więcej niż trzy, ale literatura jedna. Dlatego powstał RADAR, międzynarodowe pismo literackie, emitowane i wydawane po niemiecku, polsku i ukraińsku.

 

Zaczęło się od programu „Homines Urbani” w Willi Decjusza, wspólnych wyjazdów do Berlina i Lwowa, kilku festiwali. Powstała sieć kontaktów literackich i pojawiła się potrzeba stworzenia płaszczyzny wymiany informacji, tekstów i trendów. Tą płaszczyzną jest teraz RADAR. Wszystkie artykuły prezentowane są w trzech językach, wynosząc je ponad ideę literatur narodowych. To pozwala lepiej się rozumieć, dyskutować, spierać i przede wszystkim wzajemnie inspirować.

 

RADAR docenia tych, o których czasem się zapomina – tłumaczy. To dzięki nim ten projekt może istnieć. To oni są pełnoprawnymi twórcami literatury. Część redaktorów magazynu zajmuje się przekładami, dlatego podkreśla się w nim fakt, że „tłumacz to też autor”.

 

W RADARZE publikuje się poezję, prozę, dramat, reportaże, krytykę, eseje… Wszystko, co jest literaturą w jej bardzo szerokim i multimedialnym rozumieniu. Serwis internetowy pokazuje aktualności, drukowany RADAR to tematyczny wybór tekstów. Każdy z numerów będzie miał motyw przewodni.

 

Redakcja zaprasza do współpracy twórców, tłumaczy, krytyków i redaktorów, a także instytucje, którym bliska jest idea RADARU. Razem, na literackim gruncie, stworzymy kawałek świata bez granic. Wszystkie drukowane numery RADARU dostępne są online – www.e-radar.pl.

 

Kontakt:

Renata Serednicka

renata@villa.org.pl

 

malopolska_poziom

 Partnerem Projektu jest Województwo Małopolskie

Zobacz także